ALİ AZAZİ KİŞİSEL WEB SİTESİ

Anasayfa      Sorular ve Cevaplar Çalışmalarım


Soru Kayıt Formu
 
Adınız ve Soyadınız (*):
Telefon No:
e-mail (*):

Sorunuz (*):
Sorum cevaplandıktan sonra ismimle birlikte yayımlansın
 
(*) Doldurulması zorunlu alanları ifade eder. Sorularınızın doğru ve hızlı bir şekilde cevaplanabilmesi için e-mail adresinizi doğru girmenizi rica ederiz.Sorular ve Cevaplar
 
<<< Önceki  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  Sonraki >>>  
 
Bankaların a tibi b tipi fonları caiz mi?
 
Bu sorunuz benim konumun dışında olduğu, Helal, Haram, caiz veya caiz değil mi? gibi konulara yorum yapamayacağımı bilgilerinize saygı ile sunulur ve anlamlı, yararlı sorularınızın devamını beklerim .

Soran: Muammer Karakütük

Saygıdeğer Azazi bey, 1. Tevhid dininde şefaat etme, şefaat dileme yoktur. Bahai kaynaklarına göre bu aynen bu şekilde devam etmektemidir? Yoksa Allah ile aramızda aracılar varmıdır? Bu aracılara değinmeden, onların adını kullanmadan Allah ile konuşabilirmiyiz, her şeyi yanlızca Allah tan ve Allah lafzını kullanarak isteyebilirmiyiz? İran kaynaklı bir hikaye var; şemsi tebrizi su üzerinde yürüyormuş arkasında da mevlana. Birden mevlana suya batmış, şems sorduğunda mevlana demişki: Sen hep ya Allah diyordun bende ya şems, ya şems diyordum.Senin gibi ya Allah demek isteyince suya battım demiş. İnsanların tevhid dini kaynakları dururken nasıl hikaye uydurabildiklerini görüyorsunuz.Bu hikaya ışıgında son vahyin neler söyledigini izah edermisiniz kaynaklara bağlı kalarak. teşekkür ederim.
 
Sorunuz : Sitemizin "Çalışmalarım" bölümündeki "Soruların Cevapları" belgesinin "elliikinci" sayfasında cevaplandırılmıştır.

Koray nedir?
 
Koray Kenan Hulusi ( d. 1906, İstanbul ö. 23 Mayıs 1943 Adapazarı), yapıtlarında olağanüstü olayları renkli bir anlatımla işleyen Öykü yazarı .... olduğu bilgilerinize sunmakla beraber, daha anlamlı sorularınızın devamını beklerim.

Neden 1845 yada 1843 degil de 23 mayıs 1844 tarihinde HZ BAB zuhur etti. 19 numarasının ozel bir anlamı var mı ? teşekkürler.
 
Sorunuz : Sitemizin "Çalışmalarım" bölümündeki "Soruların Cevapları" belgesinin "ondokuzuncu" sayfasında cevaplandırılmıştır.

İlk erkek insan Hz. Adem ise ilk kadin insan Hz Havva ise o zaman annem ve babam benim kardeşim hıristiyanlar muşrikler yahudiler bile o zaman neden babama ve anneme abla veya abi diye seslenmiyorum?
 
Hz. Âdem Babamız ile Hz. Havva anamız ın evlatları soyundan geldiğimiz için, onların hürmetine dayanarak bizleri Doğuran, besleyen, terbiye eden, yetiştiren ve büyünce ye kadar yaşamlarımızı sağlayan, Aynı zamanda. Yüce Allah’ın kutsal kitaplarında itaatlerini vacip kılan, anne ve baba olarak adlandırdığı için Anne ve baba olarak söylememize neden olduğu bilgilerinize sunulur. Sitenizle ilgilenme lütfunda bulunduğunuz için teşekkür eder, anlamlı sorularınızın devamını beklerim. Esen kalmamız dileğiyle.

Güler ismi ve hikmet ismi ne anlama geliyor?
 
Güler kelimesinin anlamı : Asık sûretli olmadığı, güler yüzlü, tebessümlü, hoş görülü, herkese karşı iyi davranışlı olan kimselere güler yüzlü sempatik kimselere denir. Hikmet kelimesinin anlamı ise : İnsanların hakikatlerini bilip hayırlı işler yapmak sıfatı hakimlik eşyanın ahvalinden harici ve batini keyfiyetlerinden bahseden (buna ilmi hikmet denilir) Herkesin bilmediği güzlü sebep kainattaki ve yaradılıştaki İlahi gaye. Ahlaka ve hakikate faydalı özet ve kısa sözlerle ifade eden kötü işlerden uzak kalan hikmetle davranan kimse Bilinmeyen nokta İlim, adalet ve Hilmi birleşmesinden doğan değerli sıfata haiz kimse. Hakkı hak bilip imtisal etmek, batılı batıl bilip, ondan uzak kalan kimselere hikmetli davranan kimse. Bilgilerinize sunulur ve anlamlı sorularınızın devamını beklerim.

Bahailik tüm dinlerin bir sentezimidir. ve islama aykırmıdır
 
Bahailik dininde, Yüce Allahın lütfu ile gönderilen tüm kutsal elçilerinin teşrifleriyle dinlerini ve kurallarını zamanına göre doğruluğunu tanıyan ancak şeriatlar konusu, insanların yararı ve hidayeti için, Rahman ve Rahim olan ilahi bir azametle zamana uygun geçmişlerde, kutsal yasasını değiştirdiği gibi, bu kutsal devrede de, Hz. Bahaullahın teşrifi ile yeni bir yasa yeni bir kural zamanımıza yakışacak prensiplerle gönderilmiş semavi bir azametin yeni elçisi olduğu bilgilerinize sunulur. Sitemizle ilgilendiğiniz için teşekkür eder, araştırmacı olmanızı takdirle karşılıyorum ve anlamlı sorularınızın devanı beklerim. Esen kalmanız dileğiyle .

Bu sorumun dert açacağını biliyorum,ama yine de yazıyorum.Bu devirde her konuyu içeren bir kıtabı aynen uygulamak mümkünmü.Yoksa ılımlı derlermi.Saygılar.
 
Sorunuz : Sitemizin "Çalışmalarım" bölümündeki "Soruların Cevapları" belgesinin "ellibeşinci" sayfasında cevaplandırılmıştır.

Ben rüyamda her zaman yaşlı bir adam görüyorum ve bana ne derse cıkıyor sizce bu nedir ne yapmalıyım ?
 
İlkönce sitemizle ilgilendiğiniz için teşekkür etmekle sözlerime başlamak istiyorum. Tuhaf sorunuzun cevabı benim konumun dışında olduğunu saygı ile belirtmek isterim,. Ancak 75 yaşında olduğumu ve tecrübelerime dayanarak devamla yazışma yoluyla hal çaresi bulunabilir kanaatindeyim. Değerli yeğenim : gördüğün ihtiyar adam aynı elbise, aynı yaş, aynı suretle geliyor yoksa değişik sıfatlarla mı? iyi şeyler söylüyor mu?, onun ismini sor ve yazışma yolu ila bana bildir, Başka soruların varsa bana açılabilirsin merak etme aramızda kalır ve benden iyilik önerilerden başka bir şey düşünme ve rüyanda gördüğün ihtiyarı, pek fazla ilgilenip kafana takma her şeyin bir hikmeti vardır, bu kutsal devrede her sorunun bir çözümü bulunur. Merak etmene gerek yoktur bunlar gelip geçici şeyler olduğu bilgilerine sunmakla beraber anlamlı sorularınızın devamını beklerim, esen kalmanız dileği ile ...

Soran: özden duyan

hocam uzun bir aradan sonra tekrar merhaba: mehdinin asıl geliş sebebi nasıl ve ne şekilde olacaktır ve en büyük işareti nedir? teşekkürler.
 
Sorunuz : Sitemizin "Çalışmalarım" bölümündeki "Soruların Cevapları" belgesinin "ellialtıncı" sayfasında cevaplandırılmıştır.

 
<<< Önceki  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  Sonraki >>>  

Anasayfa      Sorular ve Cevaplar Çalışmalarım